Świąteczny szał zakupowy – raport

Wszystkim przed Świętami udziela się zakupowe szaleństwo. I nie chodzi tylko o zakupy związane z prezentami dla najbliższych, ale przecież każdy musi zaopatrzyć lodówkę na tyle obficie, by zaspokoiła potrzeby konsumpcyjne wszystkich członków rodziny zasiadających przy wigilijnym stole. Co kupują przed Świętami Polacy w sklepach franczyzowych lub niezależnych?

świąteczne zakupy

Sama słodycz

Dentyści po sezonie świątecznym na pewno mają ręce pełne roboty. Wystawy sklepowe naładowane kalendarzami adwentowymi, bombonierkami, czekoladkami kuszą klientów i zdecydowanie nie zachęcają do utrzymywania diety. A lubimy sobie dogadzać, szczególnie w grudniu! W zeszłym roku Polacy w grudniu zakupili ponad dwukrotnie więcej świątecznych słodyczy w porównaniu do listopada. W tym roku wynik jest już o 37% wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca, a to przecież to jeszcze nie koniec grudnia! Bombonierki natomiast w zeszłym roku w grudniu zarejestrowały dwa razy większą wartość sprzedaży niż w listopadzie. W tym roku również mają szansę pobić listopadowy wynik.

Procentowy wzrost procentów

Skoro brzuchy szybko napełniły się świątecznymi dobrodziejstwami, teraz należy pomyśleć, jak ewentualnie przyspieszyć ich trawienie. Może szklaneczka czegoś mocniejszego? W zeszłym roku w grudniu sprzedaż whisky odnotowała grudniowy wzrost sprzedaży na poziomie 66% w stosunku do poprzedzającego miesiąca, natomiast największy udział w wolumenie sprzedaży miała wódka. Całkiem nieźle radziła sobie również kategoria win. Tu wzrost wyniósł prawie 50%.

Serniczek i inne smakołyki

Czego nie może zabraknąć na polskim świątecznym stole? Oczywiście ciast! Wartość sprzedaży w kategorii Dodatków do Ciast w zeszłym roku w miesiącu grudniu wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do listopada! W tym roku również radzi sobie dobrze. Większość Polaków chyba zgodzi się z nami, że w hierarchii ciast świątecznych królują sernik wraz z makowcem. Wiemy, że wielu rodaków szykuje się już do pieczenia tego pierwszego rarytasu, gdyż sprzedaż wolumenowa twarogu w drugim tygodniu grudnia br. jest wyższa od analogicznego okresu w zeszłym roku o 15%. Natomiast wartościowa sprzedaż maku w pierwszym tygodniu grudnia tego roku jest ponad dwukrotnie wyższa niż na początku listopada.

A na koniec tego zestawienia królowa wśród świątecznych przekąsek – mandarynka! Średnia wolumenowa w grudniu przekracza prawie trzykrotnie średnią z pozostałych miesięcy w roku. To raczej oczywiste, przecież Święta bez tych cytrusów byłyby niepełne.

Widzimy zatem, że szaleństwo zakupowe trwa w najlepsze nie tylko w galeriach handlowych oraz dużych sieciach, ale również w mniejszych punktach sprzedaży. Warto zatem pilnować, aby klienci zastali na półkach wszystkie produkty, które są im niezbędne do przygotowania Świąt idealnych.

Źródło: Dane IPH z okresu 11.2020-12.2021

Zobacz również
europlatform
21.12.2022
Technologia, która pracuje na korzyść detalistów

Innowacyjna Platforma Handlu oraz M/platform – firma Comp Centrum Innowacji (Grupa Comp) połączyły siły! Innowacyjna Platforma Handlu zawarła umowę o współpracy strategicznej, której efektem jest stworzenie nowej platformy.

Więcej
31.10.2022
Jak powinna wyglądać dobra obsługa klienta?

Każdy klient, odwiedzając placówkę sprzedażową, oczekuje profesjonalnej i miłej obsługi klienta. Jakie działania należy podjąć, by jej jakość była jak najwyższa? Jakie korzyści może przynieść gwarancja należytych standardów obsługi?

Więcej
reklama
14.10.2022
Reklama dźwignią handlu

Każdy właściciel sklepu doskonale wie, jak ważne jest wyróżnienie się na tle konkurencji. Odpowiednia reklama może mu pomóc osiągnąć ten cel.

Więcej
Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!
Panel detalisty