Wybiegając w przyszłość zastanawiamy się, jak będą wyglądały zakupy za 10-15 lat? Czy można je bardziej ułatwić? Czy przyszłość handlu to dalszy rozwój
e-commerce?
Technologia umożliwia już teraz dopasowanie przekazu do płci i wieku. Dziś oznacza to integrację systemów magazynowych, inteligentne wyświetlacze, rozwinięte metody płatności, spersonalizowane oferty, wirtualne przymierzalnie oraz wygodny dostęp do informacji na temat cen i opinii w czasie rzeczywistym. Klienci oczekują, że kupią dobrej jakości produkt w atrakcyjnej cenie, ale także, że sklep będzie w stanie przewidzieć ich potrzeby i oczekiwania, pozytywnie zaskakując ofertą. W niniejszym artykule zaprezentowane są najnowsze, wdrożone już rozwiązania oraz najistotniejsze trendy na najbliższe lata.
Stopniowo przyzwyczajamy się do wizji sklepów zamkniętych w niedziele. Specjaliści sieci handlowych robią wszystko, by zminimalizować straty z tym związane. Niebanalnym pomysłem jest otwarcie salonów zwanych showroomami, gdzie można przymierzać oraz zamówić wybrany towar, ale nie można go kupić w tradycyjny sposób. Takie działania mogą doprowadzić do sytuacji, w której za kilka lat wchodząc do sklepu ujrzymy już tylko innych klientów. Nie będzie natomiast ekspedientek, ochrony i innych osób z obsługi. Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ testy tego typu sklepów już trwają.
Eurocash oraz Microsoft wraz z partnerami technologicznymi przedstawili wizję rynku detalicznego przyszłości – „Detalista 4.0”. Rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić właścicielom niezależnych sklepów spożywczych sprawne zarządzanie ich placówkami, konsumentom wysoką jakość robienia zakupów, a producentom jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą do finalnego odbiorcy. Z wizją „Detalista 4.0” zapoznało się ponad 5,2 tys. uczestników IV Kongresu Przedsiębiorców Polskiego Handlu, zorganizowanego przez Akademię Umiejętności Eurocash.
W 2018 roku została uruchomiona wielofunkcyjna platforma e-commerce: eurocash.pl. Od tego momentu właściciel sklepu małoformatowego ma więcej informacji o rynku niż dyrektor dużej sieci handlowej. Natomiast w 2019 roku został wdrożony eurocash.pl Market, czyli platforma marketplace, która docelowo może poszerzyć ofertę małoformatowych sklepów nawet do pół miliona produktów. Klienci mają zapewniony dostęp do technologii na najwyższym, światowym poziomie, a także do wiedzy o rynku przyszłości. Okazją do prezentacji najnowszych rozwiązań z tego obszaru jest coroczny Kongres Przedsiębiorców Polskiego Handlu.
Digital Signage – nowoczesne ekrany to rozwiązanie, które funkcjonuje już dziś. Wyświetlacze charakteryzują się idealną jakością obrazu i jasnością, dzięki czemu widoczne na nich treści są bardzo czytelne i atrakcyjne dla odbiorcy. Umożliwiają przede wszystkim wyświetlanie spersonalizowanych reklam i informacji dopasowanych do potrzeb sieci, danego regionu czy nawet pojedynczego sklepu. Co więcej, wyświetlacz wyposażone w kamerę potrafią oszacować wiek i płeć zbliżającej się osoby, aby zaprezentować produkty skierowane dla tej określonej grupy nabywców. Wchodząc do sklepu, klienci mogą łatwo zapoznać się z aktualną ofertą, oraz obejrzeć najnowsze propozycje. W dalszej części sklepu rozmieszczone wyświetlacze zaprezentują ofertę pobliskich regałów, zaś opuszczając sklep, klient może zapoznać się z ofertą na kolejny tydzień.
Wirtualne przymierzalnie są w stanie np. na podstawie skanu stopy dopasować obuwie, a nawet zaproponować inne produkty, które będą tworzyły idealną stylizację z wybranym elementem garderoby. Co więcej, można poprosić obsługę o doniesienie rzeczy bez opuszczania przymierzalni. Kolejnym udogodnieniem dla klientów jest możliwość zmiany oświetlenia w zależności od okoliczności, do jakich ubranie ma pasować.
Dzięki technologii już teraz możliwy jest scenariusz, w którym klient sklepu podnosząc z półki majonez oprócz informacji o jego cenie czy składzie, dostaje na sąsiadującym ekranie podpowiedź, do jakich potraw można go użyć i jak je przygotować. Wyświetlona lista pozostałych składników ułatwia klientom zakupy, a dla sklepu to szansa na większą sprzedaż. Wszystko to możliwe jest dzięki systemom elektronicznych etykiet i inteligentnych półek, które zapewniają czytelne informacje na temat cen, zaś personel sklepu na bieżąco informowany jest o potrzebie uzupełnienia sprzedanych towarów. Możliwe jest również stosowanie okresowych obniżek i błyskawiczne wyświetlenie nowych cen na terenie całego sklepu.
Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim klientów, ich potrzeby i rosnące oczekiwania w cyfrowej erze. Wpływają one na zwiększenie zaangażowania i lojalności klientów, a także efektywność operacyjną. Technologie, które odmieniają rynek, również takie jak przetwarzanie w chmurze, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, Big Data i Internet Rzeczy, już teraz mogą okazać się bardzo pomocne dla właściciela sklepu w Polsce.
Innowacyjna Platforma Handlu oraz M/platform – firma Comp Centrum Innowacji (Grupa Comp) połączyły siły! Innowacyjna Platforma Handlu zawarła umowę o współpracy strategicznej, której efektem jest stworzenie nowej platformy.
Każdy klient, odwiedzając placówkę sprzedażową, oczekuje profesjonalnej i miłej obsługi klienta. Jakie działania należy podjąć, by jej jakość była jak najwyższa? Jakie korzyści może przynieść gwarancja należytych standardów obsługi?
Każdy właściciel sklepu doskonale wie, jak ważne jest wyróżnienie się na tle konkurencji. Odpowiednia reklama może mu pomóc osiągnąć ten cel.