Od 1 lutego 2022 roku obniżka stawek podatku VAT

13 stycznia 2022 roku Sejm uchwalił ustawę o VAT, która zakłada czasową obniżkę do zera stawek podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5% na ciepło, oraz do 8% na paliwa. Ustawa ta stanowi element tzw. tarczy inflacyjnej 2.0 i wchodzi z dniem 1 lutego 2022 roku.

podatki

Zmiana stawek jest przewidziana na pół roku, do 31 lipca 2022 roku. Dla wszystkich właścicieli sklepów spożywczych najważniejszym zapisem w ustawie jest oczywiście ten poświęcony artykułom spożywczym. Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność oraz napoje, które obecnie objęte są stawką 5 proc. Wśród takich towarów znajdują się m.in. mięsa i ryby oraz przetwory z nich, produkty przemysłu młynarskiego, zboża, owoce i warzywa oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, niektóre napoje.

Wszyscy podatnicy sprzedający artykuły detaliczne, uwzględnione w treści ustawy, i prowadzący ich ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, są zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienionych stawek na te artykuły w kasach fiskalnych.

Poniżej publikujemy listę wszystkich kategorii objętych obniżką stawki VAT:

Zobacz również
europlatform
21.12.2022
Technologia, która pracuje na korzyść detalistów

Innowacyjna Platforma Handlu oraz M/platform – firma Comp Centrum Innowacji (Grupa Comp) połączyły siły! Innowacyjna Platforma Handlu zawarła umowę o współpracy strategicznej, której efektem jest stworzenie nowej platformy.

Więcej
31.10.2022
Jak powinna wyglądać dobra obsługa klienta?

Każdy klient, odwiedzając placówkę sprzedażową, oczekuje profesjonalnej i miłej obsługi klienta. Jakie działania należy podjąć, by jej jakość była jak najwyższa? Jakie korzyści może przynieść gwarancja należytych standardów obsługi?

Więcej
reklama
14.10.2022
Reklama dźwignią handlu

Każdy właściciel sklepu doskonale wie, jak ważne jest wyróżnienie się na tle konkurencji. Odpowiednia reklama może mu pomóc osiągnąć ten cel.

Więcej
Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!
Panel detalisty